Загальна інфо

Хотінь – частина Слобідського краю – належить до найдавніших поселень в Україні. За своїм віком її можна порівняти хіба що з такими давніми містами Сумщини як Ромни, Путивль. Заснування українськи­ми козаками слободи Хотінь датується 1689 роком. Хоча землі, на яких розташоване селище, були засе­лені ще за часів Київської Русі. А в 1689 році сумський полковник Герасим Кондратьєв на лівому березі Олешні, біля криниці Хочун, поставив полковничий двір, млин, церкву.

За адміністративним поділом Хотінь спочатку входила до складу Стецьківської сотні Сумського полку, з 1765 року –  в Сумське комісарство Сумської провінції, а з 1780 року –  в Сумський повіт Харківського намісництва.   У 1796 році, після створення Слобідсько-української губернії (в 1835 перейменовану в Харківську),  Хотінь стала волосним селом Сумського повіту.

У XVIII – XIX століттях село продовжує розвиватись. Було побудовано цукровий, селітровий, цегляний заводи, проводились середні ярмарки, існувала церковно-приходська школа.

У цей період у Хотіні  було побудовано, за проектом російського зодчого Джакомо Кваренгі, розкішний архітектурний ансамбль, про який архітектор Г.І.Лукомський, відвідавши село в 1914 році, писав, що цей ансамбль має право зайняти перше місце серед найкращих садиб південної Росії.

Мальовнича навколишня природа,  розкішно оздоблений палац приваблювали в Хотінь багатьох діячів культури. Тут неодноразово бував засновник Харківського університету В.М.Каразін, письменники В.І. Туманський та Ф.М. Глінка, декабрист С.Г. Волконський, герой Вітчизняної війни 1812 року, поет Д.В.Давидов, історик Д.П.Бутурлін. В 1869 – 1871 роках Хотінь відвідав чудовий російський художник Ф.О.Васильєв. Саме тут він зробив декілька замальовок для своєї відомої картини «Мокра лука». З  Хотінню пов′язане й ім′я художника І.М.Крамського, який відвідав маєток в1871 році. Саме тут він знайшов пейзажі для майбутньої картини «Майська ніч», а також створив етюдний портрет «Голова селянина» та малюнок  «Село Хотінь».

Період 20-30- х років ХХ століття – це період розквіту сільського господарства, промисловості, культурного життя Хотіні.

У 1920 році виникла державна споживча кооперація, яка успішно конкурувала з приватною торгівлею. Поліпшувалася охорона здоров′я населення, робота шкіл, культосвітніх закладів. Зокрема, з січня1920 року було відкрито лікарню, на базі двох початкових шкіл було створено семирічну школу, почала працювати бібліотека , заснована ще в 1911 році. З 1923 року розпочав роботу районний клуб, в якому працювали різноманітні гуртки.         

У березні 1923 року село стало центром району Сумської округи. З 1930 по 1935 роки воно входить до складу Білопільського району, а з 1935 року по 1963 рік – знову було районним центром. Новий адміністративний поділ сприяв активізації господарської діяльності на селі.

Багатий наш край на мужніх та  працьовитих людей. Якщо в Сумській області найбільше порівняно з іншими областями України Героїв Радянського Союзу – 182, в Сумському районі їх – 30, то у нас – 3.

Про героїчну працю наших односельців свідчить те, що за самовіддану працю більше 100 трудівників удостоєні високих урядових нагород.

Станом на 01.01.2017  року населення становить 5103 особи в т.ч. :

  • смт. Хотінь – 2387осіб;
  • с. Писарівка – 722 особи;
  • с. Олексіївка – 569 осіб ;
  • с. Володимирівка -110 осіб ;
  • с. Андріївка – 27 осіб ;
  • с. Новомиколаївка -92 особи ;
  • с. Кіндратівка – 790 осіб ;
  • с. Степне – 219 осіб;
  • с. Костянтинівка – 177 осіб ;
  • с. Перше травня – 10 осіб.